E-recepta – nowe rozwiązanie technologiczne

Co to jest e-Recepta?

E-recepta to forma elektronicznego dokumentu. Stosujemy go zamiast recepty w tradycyjnej, papierowej postaci, wypisane przez lekarza do farmaceuty. Jeszcze do niedawna papierowe recepty były jedyną formą, dzięki której mogliśmy udać się do apteki, by uzyskać potrzebne dla naszej kuracji leki. W Polsce od 8 stycznia 2020 r. lekarze mają obowiązek wystawiania tylko elektronicznej formy recepty. W tym momencie też tradycyjne druki recept przestały być ważne. Takie rozwiązanie, w postaci darmowej e-recepty stanowi na pewno ułatwienie i usprawnienie nie tylko pracy farmaceutów i lekarzy ale też życia pacjentów. Bez względu na stan zdrowia pacjenta, poprzednio wszystkie wizyty osobiste u lekarza były nieuniknione. W celu uzyskania tradycyjnego dokumentu recepty należało odbyć wcześniej umówione spotkanie ze specjalistą. Konieczność pojawienia się u lekarza nie omijała nawet osób chorujących przewlekle, którzy zażywają te same leki od wielu lat. Darmowa e-Recepta przez internet to duży krok wynikający z informatyzacji systemu opieki zdrowotnej. To również prognozy na usprawnienie funkcjonalności pomocy doraźnej i komfort korzystania z recepty bez względu na miejsce, gdzie się znajdujemy. Ilu z nas zdarzyło się zgubić tradycyjną, papierową receptę? Teraz to już przeszłość. Z e-Recepty możesz korzystać gdzie chcesz i kiedy chcesz.

Realizacja elektronicznej recepty

Tak jak łatwe i zrozumiałe jest pojęcie znaczenia e-recepty tak samo oczywiste jest zrozumienie jak działa realizacja takiej właśnie elektronicznej recepty. W jaki sposób można uzyskać e-receptę internetową od lekarza? Kluczowym momentem, jest aktywowanie Internetowego Konta Pacjenta (IKP). Musisz zalogować się na stronie www.pacjent.gov.pl. Po zalogowaniu, w zakładce ,,Moje konto” jest możliwość udostępnienia danych. Podajesz numer telefonu lub/i adres swojej skrzynki internetowej e-mail. Jeśli Twoje konto zostanie aktywowane, możesz śmiało korzystać z możliwości e-recepty online. Będąc na wizycie u specjalisty, lekarz wystawia dla Ciebie e-receptę w systemie internetowym. Następnie masz dwie możliwości wyboru z jakiego źródła komunikacyjnego chcesz skorzystać. Pierwszym z nich jest telefon komórkowy. Po wystawieniu e-Recepty, na Twój numer komórkowy otrzymujesz sms-a. W treści wiadomości widnieje 4-cyfrowy kod. Należy udać się z nim do najbliższej apteki, przedstawić przesłany wcześniej kod wraz ze swoim numerem PESEL. Drugi ze sposobów korzystania z e-Recepty przez internet umożliwia dostęp do poczty internetowej e-mail. W tym celu, musisz zalogować się przez telefon na swoją skrzynkę pocztową, otworzyć plik PDF Twojej recepty i pokazać w aptece.
Mimo informatyzacji służby zdrowia, w trosce o wszystkich pacjentów, bez względu na sytuację życiową, lekarz ma w obowiązku na Twoje żądanie udostępnić tzw. wydruk informacyjny. Mimo, że nie odnajdziesz na nim pieczątki, czy podpisu lekarza, aptekarz ma obowiązek wydać leki, które zostały zapisane Tobie przez lekarza. Na wykazanym wydruku istnieją elektroniczne dane, które sprzedawca ma obowiązek odczytać.

E-recepta przez internet – korzyści dla pacjenta

Internetowe e-recepty mają wiele korzyści dla pacjenta, bez względu na wiek, czy częstotliwość z nich korzystania. Jedną z najważniejszych jest zwiększone bezpieczeństwo. Tak jak stereotypowe patrzenie na pismo lekarza – często bywało ono niewyraźne a aptekarze musieli często zgadywać, czy upewniać się o nazwy zapisanych lekarstw. Poprzez kod, dokument PDF, czy wydruk informacyjny mamy pewność tego, jakie leki faktycznie zostały nam zapisane i z jaką częstotliwością mamy je stosować.
Dodatkowym atutem związanym z bezpieczeństwem jest obecna sytuacja epidemiologiczna na świecie. Ogranicz wychodzenie z domu. W dobie pandemii mamy możliwość korzystania z tele porad, do których idealnym zwieńczeniem jest właśnie e-Recepta online. Możesz przesłać znajomym sms z kodem czy udostępnić mail, aby wykupili Tobie najpotrzebniejsze lekarstwa.
Kolejną z zalet darmowej recepty online jest oszczędność czasu. Tu można skupić się na pacjentach, którzy chorują przewlekle. Mogą oni już dziś otrzymać e-Receptę, bez wizyty u lekarza. Pacjent może od razu udać się do apteki i zaopatrzyć w potrzebne mu produkty.

Artykuł został napisany we współpracy ze stroną internetową Gabinety od Serca, oferującą e-konsultację w formie ankiety z bezpłatną e-receptą.

Poprzedni Post
Następny Post