Badanie USG – jak się przygotować?

Badanie usg jamy brzusznej


Badanie USG jamy brzusznej to bezbolesne, bezinwazyjne i bezpieczne dla zdrowia badanie. Jego celem jest ocena i wykrycie wszelkich nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem takich narządów jak: nerki, trzustka czy wątroba.
Istotną przesłanką do wykonania tego badania są m.in: silne bóle brzucha, wymioty, biegunki lub też nagła utrata masy ciała czy powiększenie obwodu brzucha.

Jak się przygotować do badania USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej jest badaniem które wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Jeśli pacjent otrzymał skierowanie to bardzo często wszelkie informacje i zalecenia przed badaniem znajdują się na skierowaniu. Jeśli jednak nie, poniżej kilka rad jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej.
Przygotowanie do badania należy już zacząć kilka dni wcześniej. Wprowadzić delikatną dla żołądka dietę, lekkostrawną.
Na badanie USG należy zgłosić się na czczo. Ostatni posiłek przed badaniem należy spożyć maksymalnie dzień wcześniej do godziny 19. Wszystkie te zalecenia mają istotny wpływ na samo badanie i jego precyzyjność.

Na czym polega USG jamy brzusznej?

Zazwyczaj podczas wykonywania USG jamy brzusznej pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Lekarz rozprowadza na brzuchu specjalny żeł, następnie za pomocą głowicy przesuwa po brzuchu pacjenta jendoczesnie oceniając na monitorze stan poszczególnych narządów. Bezpośredni obraz pozwala na wykrycie wszelkich nieprawidłowości, stanów zapalnych…
Podczas badania lekarz może poprosić np. o głęboki wdech i wydech celem oceny pracy narządów.
Badanie USG jamy brzusznej to kompleksowe badanie, które pozwala ocenić stan: pęcherzyka żółciowego, nadnerczy, śledziony, trzustki, wątroby, Samo badanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Nie czekaj, wykonaj badanie USG


Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy i dolegliwości wykonaj badanie USG jamy brzusznej. Jest to bezinwazyjny i bezpieczny zabieg, który od razu pozwoli wykryć wszelkie nieprawidłowości. Badanie USG w Toruniu w komfortowych warunkach wykonasz w Gabinetach od serca.

Poprzedni Post
Następny Post