Kiedy udać się na wizytę do ginekologa?

Regularnie, a nie od święta


Często słyszy się, że wizytę do ginekologa powinno się odbyć choć raz do roku. Regularne badania są ważne, ponieważ w niektórych przypadkach, to właśnie dzięki profilaktycznym badaniom, pacjentki uniknęły najgorszego – zbyt późno zdiagnozowanej choroby. Im wcześniej rozpozna się niewłaściwe zmiany, tym szybciej i skuteczniej można je wyleczyć. Wiele z pań czeka z pójściem do ginekologa, kiedy już naprawdę jest źle. Bagatelizują wcześniejsze objawy, dopiero gdy nieprawidłowość uniemożliwia im codzienne funkcjonowanie, postanawiają udać się do specjalisty. Nie powinno się postępować w ten sposób, dlatego warto uświadomić sobie jak ważne są regularne wizyty u ginekologa.

Pierwsza wizyta u ginekologa


Jeśli natomiast chodzi o pierwszą wizytę u ginekologa, warto udać się na nią tuż po pierwszej miesiączce. Dzięki temu młoda dziewczyna dowie się czy wszystko w porządku z jej zdrowiem. W tym miejscu warto wspomnieć, że istnieje specjalizacja ginekologa dziecięcego. Powstała ona z myślą o najmłodszych dziewczynkach i nastolatkach. W końcu ginekologiczne sprawy to nie tylko domena dojrzałych kobiet. Wracając jednak do pierwszej wizyty u ginekologa – jeśli natomiast młoda dziewczyna nie wybrała się do specjalisty po otrzymaniu pierwszej miesiączki, warto jest to poczynić przed rozpoczęciem współżycia. Mówi się, że jest to chwila kiedy najpóźniej powinna zostać odbyta pierwsza wizyta.

Planowanie ciąży oraz sama ciąża


Niektórym osobom, ginekolog może kojarzyć się niemal tylko z prowadzeniem pacjentki podczas ciąży. Lekarz czuwa nad ciężarną oraz wykonuje wszelkie niezbędne badania. Ginekolog zajmuje się także pacjentką w okresie połogu, czyli okresie po ciąży i porodzie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że do ginekologa udają się także kobiety, które dopiero planują zostać mamami. Podczas takiej wizyty, lekarz ginekolog wykona podstawowe badania oraz badanie cytologiczne, a także przepisze wszelkie niezbędne witaminy i mikroelementy, które wspomogą pacjentkę podczas starania się o dziecko. W czasie takiej wizyty, lekarz może także wytłumaczyć kobiecie jak współżyć, aby zwiększyć szanse na poczęcie. Ginekolog może też zlecić badania, które są istotne w okresie przedciążowym.

Nie każdy ma tyle szczęścia


Jeśli natomiast mimo wielu starań, kobiecie nie udaje się zajść w ciążę, także wskazane jest udanie się do ginekologa. Obecnie twierdzi się, że diagnostykę niepłodności powinno się rozpocząć dopiero po roku nieudanych starań. Warto wtedy poszukać takiego ginekologa, który specjalizuje się w leczeniu niepłodności. Zazwyczaj diagnostykę rozpoczyna się od badania nasienia partnera. Dopiero w drugiej kolejności bada się kobietę.

Mnóstwo przypadków – każdy równie ważny


Powodów, aby udać się do ginekologa jest cała lista. Od ustalenia najlepszej antykoncepcji, przez bolesne i nieregularne miesiączki, po zwrócenie się z niepokojącymi objawami. No właśnie, skoro o niepokojących objawach mowa – to co powinno niepokoić kobiety? Panie powinny się niemal natychmiast zgłosić do ginekologa w przypadku przedłużających się bólów podbrzusza, obfitych miesiączek, niepokojących upławów, świądu i pieczenia pochwy, bólów piersi, nieregularnych cyklów miesiączkowych, zbyt wczesnego lub opóźnionego okresu dojrzewania, bólu lub krwawienia podczas stosunku, suchości pochwy, objawów ubocznych antykoncepcji hormonalnej lub właśnie w przypadku, kiedy podejrzewa u siebie ciążę. Warto przypomnieć, że tych objawów nie należy bagatelizować, ponieważ mogą świadczyć o poważnych zmianach w organizmie kobiety. Na zakończenie, dobrze jest powtórzyć, że nie ma się co krępować, tylko regularnie umawiać się na wizyty do ginekologa. Warto zasiegnąć opinii i poszukać zaufanego ginekologa. Znanym i polecanym przez kobiety ginekologiem jest Wojciech Świdrak z Wrocławia.

Poprzedni Post
Następny Post