Jak chronić oczy w pracy – sprzęt BHP

Urazy oczu w miejscu pracy są bardzo częste. Chemikalia lub ciała obce w oku oraz zadrapania na rogówce są częstymi urazami oczu, które występują w pracy. Inne powszechne urazy oczu wynikają z rozprysków płynów w oku, oparzeń parą wodną i promieniowaniem ultrafioletowym lub podczerwonym. Odpowiednia ochrona oczu może zmniejszyć lub nawet zapobiec 90% tych urazów oczu.

Pracownicy doznają urazów oczu w pracy z dwóch głównych powodów:

  • Nie mieli odpowiedniej ochrony oczu
  • Nosili niewłaściwy rodzaj ochrony oczu do pracy.

Okulary ochronne, takie jak gogle, osłony twarzy, okulary ochronne muszą być używane, gdy istnieje zagrożenie dla oczu w miejscu pracy. Niezbędna ochrona oczu zależy od rodzaju zagrożenia, okoliczności narażenia, innego używanego sprzętu ochronnego.

Zagrożenia oczu i twarzy

Poniżej wymieniono niektóre zagrożenia, na które pracownicy mogą być narażeni podczas pracy zawodowej.

  • Rozpryski płynów chemicznych
  • Cząsteczki fizyczne
  • Ekstremalne ciepło i zimno
  • Uderzenie lub eksplozja
  • Promieniowanie

Pracownicy muszą stosować odpowiednią ochronę oczu i twarzy, gdy są narażeni na zagrożenia oczu lub twarzy.

Czy soczewki kontaktowe można bezpiecznie nosić do prac przemysłowych?

Soczewki kontaktowe nie zapewniają znaczącej ochrony przed zagrożeniami dla oczu w miejscu pracy. Nie ma jednak dowodów na to, że noszenie soczewek kontaktowych zwiększa ryzyko urazu oka. Soczewki kontaktowe mogą w rzeczywistości zwiększyć bezpieczeństwo i produktywność pracowników, ponieważ często zapewniają lepsze widzenie w miejscu pracy. Osoby noszące soczewki kontaktowe mają zwykle szersze pole widzenia niż w przypadku noszenia okularów. Często mają również mniej zniekształceń wizualnych, szczególnie w przypadku soczewek o większej mocy. Ponadto noszenie soczewek kontaktowych, zamiast okularów może poprawić dopasowanie i komfort sprzętu ochrony oczu, takiego jak okulary ochronne i przyłbice.

Jak chronić oczy przed urazami?

Istnieją cztery rzeczy, które możesz zrobić, aby chronić oczy przed urazami, w zależności od rodzaju pracy, jaką wykonujesz.

Poznaj zagrożenia bezpieczeństwa oczu w swojej pracy

Wyeliminuj zagrożenia przed rozpoczęciem pracy, używając osłon maszyn, ekranów roboczych lub innych technicznych środków sterowania.

Używaj odpowiedniej ochrony oczu

Utrzymuj okulary ochronne w dobrym stanie i wymień je, jeśli ulegną uszkodzeniu.

Dobór okularów ochronnych odpowiednich do danego zadania powinien być dokonany na podstawie oceny zagrożenia każdej czynności. Rodzaje ochrony oczu obejmują:

Okulary ochronne

Chociaż okulary ochronne mogą wyglądać jak zwykłe okulary, są zaprojektowane tak, aby zapewnić znacznie lepszą ochronę oczu. Soczewki i oprawki są znacznie mocniejsze niż zwykłe okulary. Okulary ochronne zapewniają ochronę oczu w ogólnych warunkach pracy, w których może występować kurz, wióry lub latające cząstki. Okulary ochronne muszą mieć szkła nietłukące, oprawki odporne na uderzenia i zapewniać ochronę boczną. Podczas wykonywania prac elektrycznych nie należy używać okularów ochronnych z metalową ramą. Okulary ochronne nie chronią jednak przed oparami lub unoszącymi się w powietrzu cząstkami.

Przyłbice

Pełne osłony twarzy chronią pracowników narażonych na działanie chemikaliów, wysokiej temperatury lub inne zagrożenia. Przyłbice spawalnicze chronią oczy i twarz przed oparzeniami, promieniującym światłem, latającymi iskrami, odpryskami metalu występującymi podczas spawania, lutowania. Przyłbice spawalnicze powinny być zakładane wyłącznie na podstawową ochronę oczu (tj. okulary ochronne lub gogle ochronne). Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Przyłbice spawalnicze nie chronią przed pyłami unoszącymi się w powietrzu oraz nie chronią przed ryzykiem uderzenia głową, z wyjątkiem twarzy.

Gogle ochronne 

Gogle ochronne to ściśle dopasowane okulary ochronne, które całkowicie zakrywają oczy, oczodoły i okolice twarzy. Zapewniają bezpieczną osłonę wokół całego oka i chronią przed zagrożeniami pochodzącymi z dowolnego kierunku. Gogle można nosić na okularach korekcyjnych i soczewkach kontaktowych. Gogle ochronne są dostępne z oprawkami wentylowanymi lub niewentylowanymi. Podczas pracy z cieczami, które mogą rozpryskiwać się lub gdy wymagana jest ochrona przed oparami, czy unoszącymi się w powietrzu cząstkami, należy nosić gogle ochronne w pełni chroniące oczy.

Komfort i styl mogą pomóc w przestrzeganiu przepisów BHP

 Bardzo ważne jest, aby elementy osłaniające oczy i twarz były wystarczająco wygodne, aby pracownik mógł je nosić przez cały dzień. Funkcje zwiększające komfort obejmują: wyściełane brwi, wygodne żelowe noski lub wyściełane mostki na nos, wentylowane oprawki, elastyczne lub zapadkowe zauszniki i soczewki z regulowanym kątem. Komfort obejmuje również funkcje, które zapobiegają parowaniu podczas noszenia z indywidualną maską oddechową. Do tych zadań szukaj okularów ochronnych, które oferują zintegrowaną osłonę przeciwmgielną i cząsteczkową, a także soczewki otoczone pianką dla wygody, a także dodatkową ochronę przed cząsteczkami. Innym sposobem na zachęcenie do przestrzegania przepisów jest wybór okularów ochronnych z cechami stylu powszechnie spotykanymi w okularach modowych, takimi jak kolorowe fasony, wzory zaokrąglone i lustrzane soczewki. Jest to jeden z powodów, dla których wielu producentów zwraca się do branży mody konsumenckiej i odzieży sportowej w poszukiwaniu wskazówek na temat najnowszych stylów, które można następnie dostosować do rynku BHP.

Co należy zrobić w nagłym urazie oka?

Po urazie należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską, szczególnie jeśli odczuwasz ból oka, niewyraźne widzenie lub utratę wzroku. Do czasu uzyskania pomocy medycznej można i należy podjąć kilka prostych kroków pierwszej pomocy.

Pierwsza pomoc dla chemikaliów w oku

Natychmiast spłucz oko wodą przez co najmniej 15 minut. Umieść oko pod kranem lub prysznicem. W przypadku noszenia soczewek kontaktowych należy natychmiast je zdjąć przed płukaniem oka. Nie próbuj neutralizować substancji chemicznej innymi substancjami. Po spłukaniu natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Pierwsza pomoc dla cząstek w oku

Nie trzyj oczu. Postaraj się, aby łzy wypłukały cząsteczkę lub przepłucz oko sztucznym roztworem łez. Jeśli cząsteczka nie zmyje się, miej oko zamknięte, lekko zabandażuj i wezwij pomoc medyczną. Niektóre cząsteczki, szczególnie te metaliczne, mogą powodować rdzewienie na oku, jeśli nie są leczone przez kilka dni. Jeśli nie masz pewności, czy przedmiot zniknął, nie zwlekaj z opieką medyczną.

Pierwsza pomoc przy uderzeniach w oko

Delikatnie nałóż zimny kompres, nie uciskając oka. Pokruszony lód w plastikowej torbie można delikatnie umieścić na uszkodzonym oku, aby zmniejszyć ból i obrzęk. W przypadku silnego bólu lub osłabienia wzroku natychmiast poszukaj pomocy medycznej.

Pierwsza pomoc przy skaleczeniach i nakłuciach oka lub powieki

Nie myj oka. Nie próbuj usuwać przedmiotu, który utknął w oku. Zasięgnij natychmiastowej pomocy medycznej.

Poprzedni Post
Następny Post