Jak pozbyć się blizn?

Z pewnością każdy ma na swoim ciele przynajmniej kilka blizn. Są one pamiątką po skaleczeniach, trądziku zabiegach medycznych, czy też oparzeniach. Wiele z nich jest pod ubraniem, więc mało kto się nimi przejmuje. Są i jednak takie, które mogą stanowić poważne pogorszenie estetycznej strony ciała i posiadaczowi po prostu bardzo mocno przeszkadzać. Nic więc dziwnego, że prędzej czy później każdy posiadacz blizny zadaje sobie pytanie, jak się jej pozbyć. Jak się pozbyć blizn, aby zrobić to przede wszystkim skutecznie, lecz również bezpiecznie? Czy są jakieś warte uwagi metody?

Jak powstają blizny?

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, w jaki sposób pozbyć się blizn, najpierw trzeba zdobyć wiedze, czym one tak w ogóle są i w jaki sposób powstają. Jedynie wtedy uda się odpowiednio podejść do tematu ich usuwania, a  tym samym spowodować, że wybrane zostaną skuteczne metody.

Jak zatem powstają blizny? Są to znamiona skórne, które są efektem mechanicznego jej uszkodzenia. Skóra, gojąc się, powoduje napięcie się jej i zgrubienie w miejscu uszkodzenia. W ten sposób powstaje klasyczna blizna, która obecna jest np. po zabiegach chirurgicznych.

Oczywiście to nie jedyna odmiana, ponieważ blizny mogą być również wklęsłe. Takie powstają w sytuacji, gdy dojdzie do silnych reakcji trądzikowych na skórze. Jest to najczęściej efekt braku odpowiedniej ilości kolagenu.

Najlepsze metody usuwania blizn

Bez względu jednak na to, jaki jest powód i źródło powstania na skórze blizny, istnieją liczne metody na to, aby je usunąć lub też przynajmniej znacznie zmniejszyć. Jak można to zrobić?

Jeśli posiada się na skórze drobne blizny, powstałe np. po przebytej ospie lub lekkim trądziku, wtedy idealnie sprawdzi się peeling chemiczny. Przy pomocy odpowiedniej substancji, takiej jak np. fenol, możliwe jest spowodowanie rozkładu wierzchniej warstwy naskórka, z jednoczesnym pobudzeniem jego regeneracji. Po zregenerowaniu się skóra w danym miejscu jest wolna od blizn.

Jeśli jednak blizny na skórze są głębsze i bardzo dobrze widoczne, to w takim wypadku lepiej zastosować nieco silniejszą metodę, jaką jest dermabrazja. Jest to zabieg, do którego stosowana jest specjalna diamentowa głowica, która ściera górną warstwę skóry. Po zregenerowaniu się skóry, na jej powierzchni nie powinny być widoczne żadne blizny. Oczywiście wadą jest w tym wypadku fakt, że jest to zabieg dość bolesny, co oczywiście wymaga stosowania znieczulenia miejscowego.

Doskonałą metodą usuwania blizn na skórze jest krioterapia. W jej przypadku stosowany jest ciekły azot, który utrzymuje bardzo niską temperaturę, sięgającą nawet minus 190 stopni Celsjusza. Tak niska temperatura sprawia, że w wybranym miejscu następuje znaczne pogorszenie się przepływu krwi, co doprowadza do uszkodzenia komórek blizny, które następnie przeprowadzają regeneracje, a tym samym zanik blizny.

Ostatnim z polecanych rozwiązań jest laserowe usuwanie blizny. Jest to dość prosty zabieg, który dodatkowo jest bardzo bezpieczny. W kierunku blizny emitowany jest laser, który wypala bliznę, pozwalając skórze zdrowo i bezpiecznie się zregenerować do zupełnie gładkiej postaci.

Artykuł powstał we współpracy z klinikasatis.pl

Poprzedni Post
Następny Post