Ile czasu wylęgają się wszy?

Wszy to małe pasożytnicze owady, które mogą powodować duży dyskomfort u osób zarażonych. Pierwsze objawy, które powinny dać do myślenia to swędzenie głowy. Wszy żywią się krwią, przez co powodują małe ranki w skórze głowy. Mimo że nie są to duże ugryzienia, powodują one silne swędzenie i mogą doprowadzić do wtórnych zakażeń bakteryjnych. Walka z wszami na własną rękę potrafi być dość uciążliwa, ponieważ problem lubi nawracać, jeśli dokładnie nie pozbędziemy się wszystkich jaj i dorosłych osobników. W tym wpisie przybliżmy informacje na temat tego, ile wylęgają się wszy i jak długo zajmuje walka z nimi.

Ile wylęgają się wszy?

Do zakażenia wszawicą dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą, która posiada wszy na swoich włosach. Może to być stykanie się głowami, przytulanie się, ale też używanie tej samej szczotki lub gumek do włosów, co osoba zakażona. Najczęściej do zakażenia dochodzi w zatłoczonych miejscach takich jak przedszkole, czy szkoła. Jeśli dojdzie do transmisji, dorosły osobnik wszy, przechodzi na głowę nowej osoby i tam składa jaja, czyli gnidy i zazwyczaj znajdują się one u nasady włosa. Gnidy przytwierdzone są do nasady włosa lepką wydzieliną, która powoduje, że dość trudno się je usuwa. Ile żyją gnidy? Ok. 6-7 dni, później dochodzi do wylęgania się nimf, które w ciągu 10-11 dni dojrzewają i osiągają zdolność rozmnażania. Około 16 dnia po wykluciu się, wesz jest w stanie składać po 3-8 jaj dziennie, aż do momentu osiągnięcia 32-35 dni, kiedy zdycha. Szacunkowo więc wesz żyje na głowie żywiciela około miesiąca. Znajomość cyklu rozwojowego wszy jest niezbędna, aby zrozumieć, dlaczego wczesna interwencja jest tak istotna. 

Ile trwa odwszawianie?

Leczenie wszawicy powinno zacząć się możliwie jak najszybciej po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Z racji tego, że dorosła samica może składać do 10 jaj dziennie, należy jak najszybciej podjąć działania, aby problem za bardzo się nie rozprzestrzenił. Odwszawianie zazwyczaj z użyciem bezpiecznych preparatów silikonowych dostępnych bez recepty. Preparaty te likwidują osobniki, które się już wykluły oraz ułatwiają rozczesywanie włosów, podczas mechanicznego usuwania gnid. Jeśli proces odwszawiania nie zostanie przeprowadzone dokładnie, problem może nawracać. Po 7-10 dniach warto ponownie przejrzeć głowy wszystkich domowników, aby upewnić się, że problem wszawicy został wyeliminowany. Niezbędne jest również szybkie poinformowanie przedszkola, szkoły oraz osób, z którymi osoba zakażona miała bliski kontakt. 

Ile wszy żyją bez człowieka?

Mogłoby się wydawać, że problem wszy powinien zostać wyeliminowany po zastosowaniu odpowiednich środków na skórę głowy i dokładnym wyczesaniu owadów. Sprawa jednak może się trochę skomplikować, ponieważ wszy poza głową potrafią przeżyć do 48 godzin, a gnidy nawet do dwóch tygodni. Zdecydowanym plusem jest jednak to, że gnidy nie umieją się poruszać, dzięki czemu dokładne sprzątanie powinno pomóc. Z tego względu warto wyprać wszystkie ubrania oraz pościele, z którymi miała styczność osoba zakażona. Pranie powinno przebiegać w 60 stopniach, a po wypraniu wszystkie rzeczy powinny zostać wyprasowane, aby mieć pewność, że wszystkie osobniki zostały usunięte. Warto również dokładnie zdezynfekować przedmioty, takie jak szczotki, grzebienie oraz inne akcesoria do włosów, które miały styczność ze skórą głowy zakażonej osoby. Jak widać, problem wszawicy może być uciążliwy, jednak przy odpowiedniej wiedzy na temat życia wesz i skutecznych sposobów na ich pozbycie się, można je całkiem sprawnie wyeliminować. 

Poprzedni Post
Następny Post