Rodzaje protez ortopedycznych

Jeśli doznałeś amputacji lub jeśli choroba zmusiła Cię do usunięcia kończyny, Twoja droga do wyzdrowienia może obejmować zastosowanie protez. Dzięki postępowi technologicznemu dzisiejsze protezy zapewniają lepszą funkcję i większą estetykę w porównaniu do protez z poprzednich generacji. Tak więc, gdy rozważasz zastosowanie protezy ortopedycznej, ważne jest, aby zrozumieć ich rodzaje oraz zalety i wady, tak aby podjąć świadomą decyzję. W tym wpisie wyjaśnimy powszechne rodzaje protez przeznaczonych dla osób, które straciły całą lub część ręki lub nogi, jak również omówimy, jak każda z nich działa i jakie korzyści zapewnia.

Jak zbudowana jest proteza ortopedyczna?

Protezy ortopedyczne są jednym z najważniejszych narzędzi w dziedzinie medycyny. Są to sztuczne elementy, które podtrzymują ciało i pomagają w rehabilitacji. Protezy ortopedyczne składają się z wielu elementów, w tym kości, stawów, łączników i osłon, które łączą się ze sobą w precyzyjny sposób. Każda proteza ortopedyczna jest zaprojektowana w taki sposób, aby działała w sposób jak najbardziej zbliżony do prawdziwej kończyny. Dzięki coraz bardziej zaawansowanej technologii, protezy ortopedyczne wykonywane na zamówienie są odzwierciedleniem zdrowej kończyny, dzięki czemu pacjenci mogą normalnie funkcjonować.

Jaka proteza jest najwygodniejsza?

Proteza ortopedyczna jest nieodłącznym elementem życia wielu osób. Daje nie tylko większą swobodę ruchów, ale również pomaga w powrocie do normalnego funkcjonowania. Jednakże wybór odpowiedniej protezy może być skomplikowany, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Poniżej omówimy, jak wybrać najwygodniejszą protezę ortopedyczną.

Protezy kończyn dolnych

Protezy kończyn dolnych przeznaczone są dla osób, które utraciły kończynę w wyniku choroby lub wypadku. Powinny być mocne, wytrzymałe i zapewniać stabilność, a jednocześnie mieć dobry wygląd i zapewniać wygodę. Obecnie dostępne są różne rodzaje protez dolnych, takie jak endoprotezy stawów kolanowych, miednicy, biodra i kopyta, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, który doradzi, która proteza będzie najlepsza.

Protezy kończyn górnych

Protezy kończyn górnych są dedykowane dla osób, które mają amputowane ramiona lub dłonie. Mogą być jedno- lub dwustawowe, zależnie od umiejscowienia amputacji. Protezy powinny być wygodne, łatwe w użyciu i zapewniające dobrą jakość ruchu. Warto wiedzieć, że obecnie dostępne są również protezy dla palców, które są bardzo precyzyjne i pozwalają na wykonywanie złożonych czynności.

Protezy ortopedyczne dla dzieci

Dzieci potrzebują specjalnych protez, które będą dostosowane do ich potrzeb i poziomu rozwoju. Protezy dla dzieci są mniej obciążające niż dla dorosłych i posiadają dodatkowe elementy, które umożliwiają regulację rozmiaru bądź kąta pochylenia. Warto kupować protezy dla dzieci w specjalnych sklepach, w których dostępna jest wykwalifikowana, specjalistyczna pomoc.

Protezy na zamówienie

Jeśli poszukujesz szczególnie wygodnej, dopasowanej do indywidualnych potrzeb protezy, dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie jej u specjalisty. W takiej sytuacji mamy możliwość wyboru kształtu i rozmiaru protezy, a także jej wyposażenia. Protezy na zamówienie są zazwyczaj droższe niż gotowe, ale ich wygoda i funkcjonalność są na najwyższym poziomie.

Protezy dla sportowców

Najwygodniejsze protezy dla sportowców to takie, które zapewniają redukcję wstrząsów i amortyzację. Muszą one być dobrze dobrane do indywidualnych potrzeb sportowca, ale również do rodzaju treningów i dyscypliny sportowej. Często są to protezy z silikonowymi wkładami i powłokami, które zapewniają dobre przyleganie i redukują tarcie.

Jakie są rodzaje protez?

Protezy to urządzenia, które służą do zastąpienia części ciała, która uległa utracie w wyniku amputacji lub wrodzonej wady. Choć pierwsze protetyczne protezy pojawiły się już w starożytnym Egipcie, to dziś ten obszar medycyny stale się rozwija. W dzisiejszym artykule postaramy się bliżej przyjrzeć się rodzajom protez i ich działaniu.

Transradialna proteza ręki

Transradialna proteza ręki jest wykorzystywana przy amputacji poniżej łokcia. Zwykle proteza ta składa się z dwóch części – przedramienia i dłoni, która może być zdejmowana. Do kontrolowania protezy można wykorzystać różne metody – od elastycznych taśm aż po myoelektryczną kontrolę za pomocą sygnałów elektrycznych mięśni. Najnowsze modele protez są wyposażone w zaawansowane systemy sensoryczne, które pozwalają na bardziej precyzyjne sterowanie protezą.

Transhumeralna proteza ręki

Transhumeralna proteza ręki służy do zastąpienia ramienia i ręki powyżej łokcia. Może składać się z trzech części – górnego ramienia, przedramienia i dłoni. Do kontrolowania protezy można wykorzystać takie metody, jak biofeedback lub elektromyografia. Dzięki temu osoba z transhumeralną protezą ręki może w miarę normalnie funkcjonować, wykorzystując protezę do wykonywania codziennych czynności.

Transtibialna proteza nogi

Transtibialna proteza nogi jest stosowana w przypadku amputacji poniżej kolana. Proteza ta składa się z przypominającej kość piszczelową rurki, która jest przymocowana do stopy. Do kontrolowania transtibialnej protezy nogi można wykorzystać takie metody, jak biofeedback, a także pneumatyczne lub hybrydowe układy przegubów.

Transfemoralna proteza nogi

Transfemoralna proteza nogi jest stosowana do zastąpienia nogi powyżej kolana. Ten rodzaj protezy może być kontrolowany za pomocą różnych metod, m.in. za pomocą myoelektrycznych sensorów lub stabilizatora kciuka. Dzięki temu osoby z taką protezą mogą prowadzić aktywny styl życia i wykonywać różnorodne czynności.

Protezy niestandardowe

Oprócz standardowych protez istnieją również modele niestandardowe, które są dostosowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Protezy te są zwykle wykorzystywane w bardziej skomplikowanych przypadkach lub gdy standardowe modele okazują się niewystarczające. Dzięki protezom niestandardowym pacjenci mogą odzyskać zdolność do wykonywania codziennych czynności, a także do prowadzenia aktywnego stylu życia.

Protezy to urządzenia, które są integralnym elementem życia wielu osób, które doznały amputacji kończyny. Dzięki nim osoby te mogą wrócić do aktywności, które były dla nich wcześniej niemożliwe. Rodzaje protez dostępne na rynku pozwalają na pełne dostosowanie do potrzeb pacjenta. Protezy niestandardowe stanowią natomiast alternatywę dla tych, dla których standardowe modele okazują się niewystarczające. Owocna współpraca z lekarzem i protetykiem jest kluczowa, aby dobrać odpowiednią protezę i wdrożyć ją w sposób pozwalający na pełne wykorzystanie jej możliwości.

Artykuł powstał we współpracy z ORTO-ACTIV.

Poprzedni Post
Następny Post