5 Naturalnych sposobów na pozbycie się wszy

Wszy to małe, bezskrzydłe owady, które żywią się ludzką krwią. Najczęściej można je znaleźć na skórze głowy, ale mogą również żyć na innych częściach ciała, takich jak rzęsy, brwi lub włosy łonowe. Wszy są pasożytnicze, co oznacza, że polegają na ludziach, jeśli chodzi o pożywienie i schronienie, nie przynosząc nam żadnych korzyści. Wszy są przyciągane przez brudne włosy, ale można je również znaleźć w czystych włosach. Wszy składają swoje jaja (gnidy) na łodygach włosów, blisko skóry głowy. Gnidy wylęgają się po około 1 tygodniu i dojrzewają do dorosłych wszy w ciągu dwóch tygodni. Wszy mogą powodować swędzenie i podrażnienie, a czasami mogą prowadzić do wtórnych infekcji. Wszy najczęściej występują u dzieci, ale mogą zaatakować osoby w każdym wieku. Leczenie wszy zwykle obejmuje użycie specjalnego szamponu lub kremu, aby zabić owady i ich jaja. W niektórych przypadkach, wszy mogą być również leczone za pomocą leków, takich jak pestycydy. Zapobieganie wszom jest zazwyczaj osiągnięte przez utrzymanie dobrej higieny i unikanie kontaktu z ludźmi, którzy mają wszy.

Kiedy mogą pojawić się wszy?

Wszy są przyciągane do cieplejszych obszarów ciała, takich jak za uszami lub na karku. Są one również przyciągane do osób, które mają dużo włosów na ciele. Wszy mogą żyć w każdym rodzaju włosów, ale najczęściej występują w brudnych, niemytych włosach. Istnieje kilka różnych rodzajów wszy, ale najczęstszym gatunkiem jest Pediculus humanus capitis. Ten rodzaj wszy występuje u ludzi i nie wiadomo, czy przenosi jakiekolwiek choroby. Jednak inne rodzaje wszy mogą przenosić choroby takie jak tyfus plamisty i gorączka powrotna. Otoczenie osoby (ubrania, pościel itp.) musi być również sprawdzone, aby zapobiec ponownemu zakażeniu. W niektórych przypadkach wszy mogą być odporne na domowe leczenie bez recepty i będą wymagały leków na receptę od lekarza lub podejścia profesjonalistów. Zapobieganie zarażeniu wszami jest trudne, ale unikanie dzielenia się z innymi przedmiotami osobistymi, takimi jak kapelusze, grzebienie czy szczotki, może pomóc w zmniejszeniu ryzyka. Regularne kąpiele i mycie włosów to główne metody w zapobieganiu zakażeniu.

Kilka domowych sposobów na pozbycie się infekcji wszy

  • Sól z octem

Sól jest jedną z najskuteczniejszych broni w walce z wszami. Mieszanka soli i octu w proporcji 1:1 może pomóc zabić wszy i ich jaja, a umiarkowane zwilżanie włosów roztworem może pomóc zapobiec dalszej infestacji. Umyj włosy z solą z octem i nałóż czepek na 2-3 godziny, powtarzając ten proces co 3 dni, przyniesie on świetne rezultaty. Sól jest naturalnym i bezpiecznym sposobem na pozbycie się wszy.

  • Pasta z czosnku

Czosnek jest powszechnym składnikiem kuchni, który może być również stosowany w leczeniu wszy. Silny zapach czosnku może udusić wszy, a kwaśne właściwości soku z limonki mogą pomóc je zabić. Aby użyć tego środka, zmiel 8-10 ząbków czosnku na pastę i wymieszaj z 3 łyżkami soku z limonki lub cytryny. Rozprowadź mieszankę na włosach i pozostaw na 30 minut. Dokładnie spłucz i powtórz dwa razy w tygodniu. Ten zabieg powinien być skuteczny w pozbyciu się wszy.

  • Olejki na wszy

Jeśli szukasz naturalnego leczenia wszy, możesz rozważyć użycie olejku dla niemowląt. Olejek dla niemowląt może pomóc zagłuszyć wszy, a także jest delikatny dla skóry głowy. Aby użyć olejku dla dzieci, po prostu nałóż go na włosy i przeczesz je, aby usunąć większość z nich. Następnie umyj włosy łagodnym szamponem. Możesz też wetrzeć we włosy biały ocet, przykryć czepkiem i zostawić na noc. Tę metodę można powtarzać do 4-5 dni w tygodniu, jeśli jest taka potrzeba.

Inną opcją jest oliwa z oliwek. Oliwa z oliwek jest nie tylko świetna do gotowania; jest również świetna do duszenia wszy! Aby użyć oliwy z oliwek jako leczenia wszy, po prostu zastosuj ją obficie na głowę przed snem. Przykryj ręcznikiem lub czepkiem podczas snu, a rano dokładnie rozczesz włosy i spłucz szamponem z olejkiem z drzewa herbacianego. Ten zabieg może być bardzo skuteczny już 1-2 razy w tygodniu.

  • Wazelina

Większość ludzi myśli o wazelinie jako o zwykłym środku nawilżającym, ale ten powszechny produkt domowy może być w rzeczywistości używany do różnych celów. Na przykład, czy wiesz, że wazelina może być używana do usuwania wszy? Proces jest prosty: wystarczy obficie nałożyć wazelinę na włosy przed pójściem spać, owinąć głowę ręcznikiem lub czepkiem na noc, a rano użyć oliwki dla niemowląt, aby usunąć pozostałość. Przeczesz włosy, aby usunąć wszystkie wszy, a następnie wykonaj tę procedurę trzy noce z rzędu, aby uzyskać maksymalny efekt. Następnym razem, gdy będziesz miał infestację wszy, sięgnij po wazelinę zamiast szamponu z pestycydami. Włosy i skóra głowy będą Ci wdzięczne!

  • Majonez na ratunek

Jeśli kiedykolwiek miałeś nieszczęście radzić sobie z wszami, wiesz, że pozbycie się ich może być prawdziwym bólem głowy. Sumienne czesanie włosów i używanie ostrych środków chemicznych często nie wystarcza, a małe szkodniki zawsze wydają się wracać. Jednak mamy zaskakujące rozwiązanie – majonez! To prawda, ta sama przyprawa, którą nakładasz na swoje kanapki, może być również używana do zabijania wszy. Proces jest prosty – wystarczy dokładnie pokryć skórę głowy i włosy pełnotłustym majonezem, przykryć głowę czapką lub ręcznikiem i pozostawić na noc. Rano umyj włosy jak zwykle i wyczesz martwe wszy. W razie potrzeby możesz powtarzać ten cykl codziennie przez tydzień. Więc następnym razem, gdy będziesz szukał sposobu na pozbycie się tych strasznych wesz, sięgnij po majonez!

Poprzedni Post
Następny Post