Botoks – fakty i mity

Zabiegi z użyciem botoksu są bardzo popularne w kosmetologii i medycynie. Toksyna botulinowa to bardzo dobrze przebadany i bezpieczny preparat, który od lat stosowany jest w medycynie. Nadal jednak krąży wiele mitów na temat skuteczności i działania botoksu. 

Toksyna botulinowa – jak działa? 

Toksyna botulinowa jest białkiem pochodzącym z bakterii Clostridium botulinum. Po wstrzyknięciu do mięśni blokuje uwalnianie neuroprzekaźnika zwanego acetylocholiną odpowiedzialnego za kurczenie się mięśni. Botoks opiera się na działaniu toksyny botulinowej i wstrzykiwany jest mięśnie odpowiedzialne za mimikę danej części twarzy, co przyczynia się do wygładzenia skóry. Zabiegi z użyciem botoksu oprócz celów typowo estetycznych, są również wykorzystywane do leczenia bruksizmu, nadpotliwości, czy redukcji napięcia mięśniowego.

Botoks – mity 

  1. Botox powoduje efekt maski – odpowiednio przeprowadzony zabieg z użyciem botoksu daje naturalny efekt wygładzenia i redukcji zmarszczek, oraz zapobiega ich powstawaniu. Efekt maski powstaje, gdy zabieg przeprowadzony jest w nieprawidłowy sposób, lub użyta jest zbyt duża ilość preparatu. 
  2. Botoks jest niebezpieczny – botoks jest bezpiecznym preparatem, który został dokładnie przebadany pod względem wszelkich efektów ubocznych. Warto również pamiętać o tym, że powszechnie stosowany jest również w medycynie, co oznacza, że musi spełniać wygórowane standardy i normy bezpieczeństwa. 
  3. Botoks jest wypełniaczem – toksyna botulinowa na rozluźnienie mięśni i nie powoduje zmiany rysów twarzy, tylko wpływa na redukcję i powstawanie zmarszczek. 

Botoks – fakty

  1. Zabiegi z użyciem botoksu mogą być przeprowadzone tylko przez lekarza – preparat dostępny jest tylko i wyłącznie na receptę, a sam zabieg może być wykonywany przez odpowiednio wykwalifikowane osoby. 
  2. Botoks jest dla osób w każdym wieku – zabiegi z użyciem botoksu nie mają dolnej ani górnej granicy wieku, wszystko zależy od preferencji danej osoby. Osoby młode mogą dzięki botoksowi opóźnić powstawanie zmarszczek mimicznych. Z kolei osoby starsze zyskają efekt wygładzenia skóry i redukcji zmarszczek.
  3. Botoks nie zapewnia trwałych rezultatów – botox daje efekty utrzymujące się od 4 do 6 miesięcy, dlatego zaleca się powtarzanie zabiegów. Jeśli jednak osoba nie zdecyduje się na ponowną aplikację botoksu, nie niesie to za sobą żadnych negatywnych konsekwencji – twarz wróci do stanu sprzed zabiegu. 

Jeśli szukasz sprawdzonego miejsca na wykonanie zabiegu z użyciem botoksu, zapoznaj się z ofertą pieknecialo.pl.

Poprzedni Post
Następny Post