Licówki dentystyczne to cienkie łuski w kolorze zębów, które są mocowane do przedniej powierzchni zębów w celu poprawy ich wyglądu. Często są wykonane z porcelany lub materiałów kompozytowych z żywicy i są trwale połączone z zębami. Licówki można stosować w leczeniu wielu różnych problemów kosmetycznych, w tym zębów wyszczerbionych, złamanych, przebarwionych lub mniejszych niż przeciętne. Niektóre osoby mogą otrzymać tylko jedną licówkę w przypadku złamanego lub wyszczerbionego zęba, ale wiele osób otrzymuje od sześciu do ośmiu licówek, aby uzyskać równy, symetryczny uśmiech. Najczęściej stosowanymi licówkami są górne przednie osiem zębów.
Jakie są rodzaje licówek?
Licówki dentystyczne są najczęściej wykonywane z porcelany lub żywicy kompozytowej. Stosowanie tradycyjnych licówek dentystycznych zazwyczaj wiąże się ze szlifowaniem struktury zęba, a czasem usunięciem części zęba – nawet poza szkliwem. Pozwala to na prawidłowe umieszczenie, ale jest to również nieodwracalna procedura, która może być bolesna i często wymaga znieczulenia miejscowego.
Jeśli chcesz poprawić swój uśmiech, licówki dentystyczne są prostą opcją. Wyglądają jak naturalne zęby. Licówki można stosować do korygowania szerokiego zakresu problemów stomatologicznych, takich jak przebarwione zęby, których nie można wybielić wybielaniem, wyszczerbione zęby, krzywe lub zniekształcone zęby lub duża szczelina między górnymi przednimi zębami. Licówki są wykonane z porcelany lub materiału z żywicy kompozytowej. Twój dentysta pomoże Ci wybrać najlepszy dla Ciebie materiał. Każdy rodzaj ma swoje zalety.
Licówki – zalety
Największą zaletą licówek jest poprawa wyglądu zębów, co daje jaśniejszy i bardziej równomierny uśmiech. Licówki dentystyczne są często stosowane w leczeniu następujących zjawisk kosmetycznych:
- złamane lub wyszczerbione zęby
- silne przebarwienia lub nierównomierne zabarwienie, których nie można naprawić wybielaniem
- luki w zębach
- mniejsze niż przeciętne zęby
- szpiczaste lub nietypowo ukształtowane zęby
Licówki mogą wytrzymać dłużej niż dekadę, w zależności od wybranego rodzaju licówki, co czyni je półtrwałą inwestycją, która może sprawić, że będziesz bardziej pewny swojego uśmiechu.
Zakładanie licówek – etapy
W celu przygotowania zębów stomatolog zazwyczaj usuwa niewielką ilość szkliwa z przodu i z boków zębów. To zapewnia miejsce na licówki, dzięki czemu zęby wyglądają naturalnie. Następnie konieczne jest zrobienie wycisku, czyli formę, do przygotowania zębów. Stomatolog decyduje również o tym, jaki odcień licówki będzie najlepszy dla Twojego uśmiechu. Wycisk wysyłany jest do laboratorium dentystycznego, które wykonuje na zamówienie licówki tak, aby pasowały do Twoich zębów. W międzyczasie dentysta może założyć tymczasowe licówki. Na kolejnej wizycie stomatolog zakłada licówki na zęby w celu sprawdzenia dopasowania i kształtu. Po ewentualnych korektach zęby są czyszczone, a licówki przyklejane do zęba. Dalsze zmiany mogą być dokonane przy późniejszym umówieniu się.
Jeśli chcesz czuć się swobodnie podczas uśmiechania, odzyskać pewność siebie, umów się na wizytę stomatologiczną w StomatologiaPanczyk.pl. Zmień swój uśmiech i ciesz się równymi zębami z licówkami.