Usuwanie rozstępów i blizn laserem frakcyjnym

Blizny i rozstępy to defekty, które stanowią problem dla wielu kobiet. Z tymi drugimi borykają się zazwyczaj te panie, które mają za sobą ciążę, lub też w krótkim czasie przybrały dużą liczbę dodatkowych kilogramów. Wyraźnie widoczne rozstępy potrafią być prawdziwym utrapieniem – kobiety, które na nie cierpią, rezygnują z pokazywania skóry, opalania się, czy chodzenia na basen. Rozstępy i blizny mogą powodować duży dyskomfort psychiczny, dlatego warto z nimi walczyć. Może okazać się, że dostępne w sklepach maści i kremy to za mało. W takich wypadkach warto wziąć się za metody inwazyjne, które pomagają pozbyć się blizn i rozstępów raz na zawsze.

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy mogą pojawić się na udach, brzuchu, pośladkach czy też ramionach. Można się ich nabawić poprzez szybkie przybranie na wadze w krótkim czasie. Kobiety, które były w ciąży, zazwyczaj posiadają rozstępy w okolicy brzucha, a także piersi. Za powstawanie rozstępów są także odpowiedzialne uwarunkowania genetyczne, nieodpowiedni stopień nawilżenia skóry, a także specyfika hormonalna.

Blizny z kolei są skutkiem zniszczenia tkanki łącznej, która następnie przeobraża się w tkankę włóknistą. Mogą być one bardzo uciążliwe, a ich ukrycie – kłopotliwe, zwłaszcza jeśli znajdują się one w widocznym miejscu. Bardzo często bywa tak, że blizny powodują także dyskomfort fizyczny, ponieważ znajdują się w okolicy stawów.

Pacjenci muszą mieć świadomość tego, że zarówno z rozstępami, jak i z bliznami można skutecznie walczyć, na przykład przy pomocy lasera frakcyjnego.

Usuwanie rozstępów i blizn laserem frakcyjnym

Usuwanie rozstępów i usuwanie blizn to zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, używając kremu z lidokainą. Działanie zabiegu można opisać w zaledwie kilku słowach. Otóż, polega on na kontrolowanym uszkodzeniu skóry, efektem czego jest przebudowa komórek.

Niezależnie od tego, czy celem zabiegu jest usuwanie blizn, czy rozstępów, terapia opiera się na regeneracji skóry. Po zabiegu dochodzi do namnażania nowych komórek, które wspierają proces odbudowy tkanek, a także produkcję włókien kolagenowych.

Laser frakcyjny działa w bardzo inteligentny sposób – jedynie na wybrane partie skóry, nie powodując uszkodzenia zdrowych tkanek. Jego zadaniem jest stworzenie mikrouszkodzeń, które zapoczątkują proces odbudowy komórkowej. Nowopowstała, zdrowa struktura komórek ma wpływ na redukcję rozstępów, bądź też blizn.

Efekty zabiegu możliwe są do zaobserwowania już po okresie dwóch tygodni – w tym czasie zagoją się wszystkie mikrouszkodzenia.

Jeśli chodzi o czas zabiegu, to zazwyczaj nie przekracza on 60 minut, w zależności od tego, jaki obszar on obejmuje i z jakim zadaniem musi sobie poradzić.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu?

W zależności od tego, w jakim stopniu została uszkodzona skóra, czas rekonwalescencji może być różny. Cały proces gojenia zazwyczaj kończy się przed upływem 4 tygodni po zabiegu. Tuż po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona, dlatego bardzo ważne jest, by pielęgnować ją zgodnie z zaleceniami lekarza. Poddanego zabiegowi miejsca nie wolno także eksponować na słońce przez okres około miesiąca.

Aby efekty zabiegów utrzymywały się przez długi czas, czasem należy zastosować ich kilka. Bezwzględnie trzeba również stosować się do zaleceń lekarza. Zabieg laserowego usuwania blizn i rozstępów jest w zupełności bezpieczny, chociaż istnieją dla niego określone przeciwwskazania, takie jak ciąża, karmienie piersią, twardzina, często nawracające infekcje bądź też infekcja wirusowa.

Artykuł powstał we współpracy z pieknecialo.pl 

Poprzedni Post
Następny Post