Kiedy najlepiej udać się z dzieckiem do dentysty?

Wielu osobom pierwsza wizyta u stomatologa kojarzy się z trzymaniem na siłę w fotelu dentystycznym, wolnoobrotową maszyną do borowania, a także niemiłym zapachem środków odkażających i „palonego zęba”. Niestety im większa trauma z dzieciństwa związana z dentystą, tym bardziej będziemy bali się zabrać nasze dziecko na jego pierwszą wizytę. Oczywiste jest to, że każda pierwsza wizyta dziecka u dentysty może być trudna, jednakże warto dowiedzieć się, co robić, aby dzieci nie bały się gabinetu dentystycznego.

Kiedy udać się z dzieckiem do dentysty?

Pierwsza wizyta stomatologiczna z dzieckiem powinna odbyć się po pojawieniu pierwszego zęba, czyli w okolicach szóstego miesiąca życia. Jednakże nic się nie stanie, jeżeli weźmiemy naszą pociechę w okolicach 12-15 miesiąca życia, kiedy ząbków w jamie ustnej będzie o wiele więcej, a dziecko będzie już więcej rozumieć — dzięki temu wizyta może mieć przebieg o wiele szybszy i łatwiejszy dla dziecka. Jeżeli coś nas zaniepokoiło wcześniej bądź zauważyliśmy jakieś zmiany na śluzówce jamy ustnej, dziąsłach czy nowych zębach, to warto zabrać dziecko do dentysty jak najszybciej. Warto korzystać z usług dziecięcych stomatologów. Warto również podkreślić, że wczesne wizyty kontrolne u dentysty są bardzo istotne. Stomatolog powinien na nich sprawdzić, czy rozwój mleczaków przebiega prawidłowo. Regularne wizyty kontrolne od wczesnego dzieciństwa są ważne również z tego względu, że pełnią funkcję adaptacyjną oraz wychowawczą.

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda pierwsza wizyta dziecka u dentysty. W czasie wizyty maluch siada na kolanach rodzica, a w tle leci bajka. Dentysta za pomocą lusterka, lampy, dmuchawki oraz zgłębnika ogląda i ocenia stan uzębienia malucha. Ponadto oceniana jest błona śluzowa oraz ewentualne wady rozwojowe w jamie ustnej, jeśli takowe mają miejsce. Warto starać się nic nie robić na siłę, aby ten pierwszy kontakt z dentystą był dla dziecka przyjemny, ponieważ przygoda stomatologiczna dopiero się rozpoczyna i nie chcemy, aby nasza pociecha źle odebrała gabinet dentystyczny.

W jaki sposób najlepiej przygotować nasze dziecko do takiej wizyty?

Roczne dzieci do wizyty u dentysty przygotowujemy zwykłą, codzienną higieną jamy ustnej. Dzięki temu maluszek będzie przyzwyczajany do tego, że coś się robi w jamie ustnej — rodzic zagląda, dotyka zębów, ust itp. Warto przyzwyczajać dziecko do szczoteczki i pasty do zębów — dzięki temu dentysta będzie miał o wiele łatwiejsze zadanie. Nieco starszym dzieciom najlepiej wyjaśnić, że stomatolog będzie używał lustereczka, w którym będzie widział ząbki, starając się znaleźć błyszczące gwiazdki. Warto też dodać w celach humorystycznych, że będzie groził robakom, jeżeli takowe się przykleiły do zębów. Nie powinniśmy mówić o wierceniu, wiertle, bólu, zastrzykach czy strzykawkach. Takie słowa nawet u osób dorosłych mogą wywołać lęk — od razu wyobrażamy sobie dźwięk świszczącego wiertła bądź ukłucie igły w dziąsło. Oczywiście nie chcemy, aby nasze dziecko poszło do dentysty z wyobrażeniem wiertła, które będzie się wkręcało w ząb.

Artykuł powstał przy współpracy z https://stomatologiapanczyk.pl/.

Poprzedni Post
Następny Post