Obserwuj swoje ciało i reaguj!
Często bagatelizowane, a niekiedy nawet nie zauważalne. Wiele osób nie zwraca uwagi na wiadomości jakie wysyła im ich własny organizm. A jeśli już dostrzegą nieprawidłowości, najczęściej tłumaczą je zmęczeniem lub stresem. Kiedy niepokojące objawy coraz bardziej dają o sobie znać, należy skonsultować się ze specjalistą. Odpowiedni lekarz postawi diagnozę, a w przypadku choroby rozpocznie leczenie. Warto obserwować swoje ciało i każde niepokojące symptomy, które nawracają należy zgłosić lekarzowi. Czasami zbyt późne zareagowanie może źle się skończyć – jeśli chodzi o zdrowie, nie ma czasu do stracenia.
Pierwsze objawy choroby serca
Jednorazowe nie mają powodu do zmartwień, jednak gdy któryś z objawów nawraca czy staje się uciążliwy, niemal od razu należy udać się do lekarza. Niestety, pierwsze objawy choroby serca często mogą być bagatelizowane, ponieważ często można je wytłumaczyć stresem, zmęczeniem czy zbyt duszną pogodą. Dlatego ważne jest, aby trzymać rękę na pulsie i obserwować siebie i swoje ciało. Do najczęstszych objawów zwiastujących chorobę serca należą:
Ból w klatce piersiowej – najczęstszym objawem chorób serca jest ból, który zazwyczaj jest odczuwany jako uczucie gniecenia, pieczenia czy ściskania w klatce piersiowej. Wiele pacjentów traktuje je jako uczucie dyskomfortu, nie jako ból. Uczuciu temu towarzyszy rozlany charakter, przez co jest trudny do zlokalizowania. Wielu pacjentów skarży się na promieniowanie jednostronne, czyli najczęściej po lewej stronie, do barku, ramienia, szyi, żuchwy. Znacznie rzadziej wspominają oni o brzuchu czy plecach. Warto jeszcze wspomnieć, że przy zmianie pozycji ciała, ból nie zmienia swojego nasilenia. Nie zależy on także od oddechu.
Obrzęki – najczęściej pojawiają się na stopach lub w okolicy kostek i łydek. Obrzęki są częstym problem przy niewydolności serca, zazwyczaj związanej z zaburzoną funkcją prawej komory serca. Obrzęki mogą także tworzyć się w przebiegu niektórych wad zastawkowych serca. Często bywają one bagatelizowane, ponieważ obrzęki mogą pojawić się czasem na skutek długiego stania czy siedzenia, dlatego warto uważnie przyglądać się swojemu organizmowi i jeśli obrzęki często nawracają, niezwłocznie udać się do specjalisty.
Kołatanie serca – to nic innego jak zmiana w pracy serca, na przykład kiedy serce zaczyna szybciej bić, zmienia się jego rytm czy siła skurczu. Kołatanie serca odczuwane jest jako niemiarowe lub przyspieszone jego bicie. Ten objawy również często bywa bagatelizowany, ponieważ kołatanie serca często występuje pod wpływem emocji, wysiłku czy stresu. Jednak gdy często się powtarza może być oznaką choroby.
Omdlenia – często powtarzające się omdlenia mogą być związane z chorobami serca. Kiedy się powtarzają, warto udać się do lekarza.
Nie ma czasu do stracenia
Jeśli zauważyłeś podobne objawy u siebie lub u bliskiej osoby, nie czekaj, tylko działaj. W diagnostyce oraz leczeniu wielu chorób liczy się czas, dlatego ważna jest szybka reakcja. Kompleksowy zakres badań i wyspecjalizowany zespół lekarzy w gabinetach od serca