Jeśli chodzi o szkoły i przedszkola, wszy są prawdziwą plagą. I chociaż mogłoby się wydawać, że wszawica należy do zamierzchłych czasów, to jednak także i dzisiaj wyjątkowo szybko potrafi się ona rozprzestrzeniać. Warto więc wiedzieć, jak zapobiegać wszom, a także jak rozpoznać wszawicę, by móc zareagować w porę.
Wszawica – co warto o niej wiedzieć?
Wszawica to choroba pasożytnicza, którą wywołują dwa gatunki wszy. Mowa tutaj o wszy odzieżowej, a także wszy ludzkiej. Obydwa gatunki pasożytów występują na terenie całego świata, a pasożytować mogą wyłącznie na skórze człowieka.
Wesz to owad, którego wielkość nie przekracza pół centymetra. Zazwyczaj jest barwy szarej, nie posiada skrzydeł. Pierwsze objawy wszawicy można przegapić choćby z tego względu, że wszy potrafią zmieniać kolor swojego odwłoku w zależności od koloru włosów osoby, na której bytują.
Pomimo tego, że większość osób kojarzy wszawicę z patologią i biedą, jest to problem, który może dotknąć każdego, bez względu na jego status materialny. Dla wielu rodziców fakt, że ich dziecko przyniosło z przedszkola wszy, jest powodem do wstydu. Tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że z roku na rok liczba osób, które zarażają się wszawicą, wciąż rośnie. Nie ma tutaj znaczenia status materialny, dbałość o higienę, a także jakość ubrania.
Wszawicę ciężko jest pokonać choćby z tego względu, że wszy, które pojawiają się na głowie żywiciela, natychmiast zajmują się składaniem jaj. Bardzo trudno jest się ich pozbyć z tego względu, że na włosach utrzymują się przy pomocy specjalnej wydzieliny. Jedyna samica wszy w ciągu miesiąca może złożyć nawet 300 jaj, z których po upływie około tygodnia wylęgają się wszy.
Jakie są powody wszawicy?
Zanim sięgnie się po preparaty na wszy trzeba zdać sobie sprawę z tego, że wszawica absolutnie nie jest kwestią braku higieny. Wesz może pojawić się u każdej osoby, która miała kontakt z kimś zarażonym.
Wszawica to dolegliwość, która najczęściej dotyka dzieci w wieku do 12 lat. Ryzyko zarażenia się chorobą jest wyższe u osób, które korzystają ze wspólnych szczotek, spinek czy też ubrań. Wszawica doskonale rozprzestrzenia się w przedszkolach, gdzie dzieci korzystają z tych samych poduszek i kocy.
Jak rozpoznać wszawicę?
Trzeba pamiętać o tym, że pierwsze objawy wszawicy wyjątkowo łatwo jest przeoczyć. Wszy we włosach swoich bądź też dziecka nie są dobrze widoczne, natomiast pierwszym objawem choroby jest swędzenie skóry głowy, które szczególnie dokucza w okolicy skroniowej, potylicznej i ciemieniowej. W przypadku zaawansowanej wszawicy można dojrzeć także zaczerwienienie skóry, które najczęściej pojawia się za uszami bądź też na linii włosów.
U osoby chorej, która szczególnie intensywnie się drapie, rozwinąć się mogą zakażenia bakteryjne oraz stany zapalne skóry. Objawiają się one drobnymi rankami, które podchodzą ropą.
Inne objawy wszawicy
Zdarza się także, że u osób zarażonych wszawicą węzły chłonne za uszami są powiększone.
Wystarczy dokładnie przyjrzeć się włosom osoby zakażonej, by dostrzec jaja wszy, których długość nie przekracza jednego milimetra. Po zauważeniu objawów wszawicy i upewnieniu się, że pasożyty rzeczywiście bytują na skórze głowy, należy natychmiast zabrać się za jej leczenie.
W jaki sposób można poradzić sobie z wszawicą?
Jeśli chodzi o wszawicę, wyjątkowo skuteczne są preparaty na wszy dostępne w aptekach. Wybór na szczęście jest naprawdę szeroki. Można skorzystać z różnego rodzaju szamponów, płynów i balsamów. Wiele z nich bez żadnego problemu można stosować u niemowląt, kobiet w ciąży i karmiących piersią.
Zazwyczaj szampon na wszy należy zastosować dwukrotnie. Po pierwszym umyciu głowy należy bardzo dokładnie wyczesać włosy, usuwając w ten sposób martwe gnidy i wszy. Zazwyczaj do szamponu dołączony jest w tym celu niewielki, gęsty grzebyczek. Aby mieć pewność, że pasożyty zostały usunięte w całości, całą procedurę dobrze jest powtórzyć po upływie około tygodnia.
Profilaktyka u osób z otoczenia osoby chorej
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że preparaty na wszy należy zastosować nie tylko u osoby zakażonej, ale także u osób z najbliższego otoczenia, nawet jeśli nie wykazują oni objawów choroby.
Apteczne preparaty na wszy będą jeszcze bardziej skuteczne, jeśli wspomoże się je domowymi sposobami. Warto wiedzieć o tym, że wszy nie przepadają za olejkami eterycznymi – lawendowym, herbacianym czy też eukaliptusowym. Dlatego też można regularnie aplikować je na skórę głowy tuż po umyciu włosów.
Podsumowując, wszawica bywa bardzo kłopotliwym i uciążliwym schorzeniem, jednak da się z nią skutecznie walczyć.
Artykuł powstał we współpracy mamyzgłowy.pl