DMSO żel jest związkiem siarki organicznej, który jest wytwarzany z dimetylosulfotlenku. DMSO w żelu jest najczęściej stosowany jako miejscowy środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Może być również stosowany do łagodzenia skurczów mięśni, zmniejszania obrzęków i wspomagania regeneracji mięśni po urazach. W tym artykule omówimy korzyści płynące ze stosowania żelu DMSO oraz sposoby jego bezpiecznego i skutecznego stosowania.
Żel DMSO — co to?
DMSO (dimetylosulfotlenek) jest naturalnie występującą substancją pozyskiwaną z miazgi drzewnej. Żel DMSO to przezroczysty, bezzapachowy żel, który jest stosowany miejscowo w leczeniu bólu i stanów zapalnych. Ze względu na swoje przeciwzapalne działanie, stosowany jest miejscowo, na skórę w przypadku stanów zapalnych mięśni czy stawów. Można go również spotkać w formie zmieszanej z aloesem, który dodatkowo nawilża i łagodzi podrażnienia. Oprócz działania przeciwzapalnego żel DSMO działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i wspomaga odbudowę tkanek.
Żel DMSO na stawy
Żel DMSO ze względu na swoje właściwości ma wiele zalet terapeutycznych, w tym zdolność do zmniejszania stanów zapalnych, przyspieszania gojenia i uśmierzania bólu. Żel DMSO jest stosowany miejscowo na skórę, skąd szybko wchłania się w głąb tkanek gdzie przekształcany jest w związek MSM, czyli siarkę organiczną. MSM wspomaga produkcję kolagenu, który z kolei przyspiesza regenerację chrząstki stawowej i łagodzi stan zapalny. Wykazano, że żel DMSO jest skuteczny w leczeniu zapalenia stawów, zespołu cieśni nadgarstka, zapalenia kaletki maziowej i zapalenia ścięgien. Ponadto żel DMSO był stosowany w leczeniu nadwyrężonych mięśni i więzadeł, siniaków i odmrożeń. Po zastosowaniu miejscowym żel DMSO wnika głęboko w tkanki, zapewniając szybką ulgę w bólu i stanach zapalnych.
Inne zastosowania żelu DSMO
Oprócz łagodzącego wpływu na zapalenie stawów żel DSMO może mieć wiele innych zastosowań. Ze względu na wspomaganie procesu odbudowy tkanek z powodzeniem może być stosowany do regeneracji skóry, w tym ciężko gojących się ran. Dodatkowo może powodować zmniejszenie się blizn lub ich całkowitą eliminację. Żel DSMO ma również właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, więc sprawdzi się w leczeniu różnych infekcji skórnych. Żel DSMO może być również stosowany jako środek ujędrniający skórę, szczególnie w połączeniu z aloesem. Odpowiednio nawilżona skóra jest mniej wrażliwa na działanie szkodliwych czynników, a także nabiera młodszego wyglądu.
Jak stosować DMSO?
W zależności od schorzenia żel DMSO należy nakładać kilka razy na dobę bezpośrednio na skórę. Przed aplikacją należy zadbać o odpowiednie oczyszczenie skóry. Po użyciu należy poczekać, aż żel całkowicie się wchłonie, zanim zostaną użyte kolejne preparaty lub kremy. Żel DMSO jest bezpieczny w stosowaniu, jednak ze względu na to, że przenika do krwioobiegu, powinny go unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wpływ żelu DSMO na płód i noworodki nie został dotychczas zbadany.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem chemworld.pl zajmującym się produkcją i dystrybucją odczynników chemicznych.