Jaki smoczek dla dziecka wybrać? Rodzaje smoczków

Chcesz młody rodzicu, aby niemowlę przestało płakać? Nic trudnego. Po prostu użyj smoczka. Wtedy się uspokoi i zaśnie. Taką poradę można usłyszeć od starszych osób (chociażby dziadków). Jednak ta miękka zabawka przeznaczona do ssania nie była wymyślona tylko w tym celu. Pomaga ona również w oswajaniu maleństwa z otoczeniem. Rodzi się więc pytanie, jakie są rodzaje smoczków i jakie wybrać, aby być pewnym, że dziecko łatwo się do nich przyzwyczai?

Smoczki uspokajające – zalety i wady

Zanim jednak udamy się do profesjonalnego sklepu stacjonarnego z artykułami dziecięcymi lub internetowego (np. www.butikkoala.pl), najpierw warto poznać odpowiedź na pytanie: po co dokładnie jest ten smoczek? Okazuje się, że nie tylko po to, aby wyciszyć i ułatwić opanowanie emocji.

Dzięki niemu noworodek zaspokoi silny odruch ssania (pierś mamy może nie wystarczyć). Co więcej, w przypadku wcześniaków, pozwoli na odcięcie się od bogatego w bodźce świata zewnętrznego oraz na wyćwiczenie mięśni twarzy

Ma jednak pewne wady. Otóż może (choć nie musi) powodować problemy z wymową, zgryzem, a nawet z próchnicą w niedalekiej przyszłości. Chyba że będzie odpowiednio używany, wtedy dziecku nie zostanie wyrządzona żadna krzywda. Trzeba więc pamiętać, by co jakiś czas go wymieniać, nie podawać go za często i nie wtykać do buzi na siłę.

Wybór smoczka – nie takie łatwe zadanie

Dopasowany rozmiar to nie wszystko, dlatego zakup takiego produktu wymaga pewnej wiedzy na jego temat. Kolorystyka czy wzory to kwestia gustu i obecnej mody, ale ważniejsza jest sama budowa i jakość wykonania (szczególnie kształt gumowej części i typ gumy).

Takie smoczki uspokajające, które są w pełni bezpieczne, oferuje wspomniany sklep: www.butikkoala.pl. Są one stworzone we współpracy ze specjalistami (neurologopedami), a więc na pewno nie zaburzają odruchu ssania czy naturalnego rozwoju narządu mowy. Mają unikalną budowę (niejednorodny silikon) i kształty wzorowane na brodawce sutkowej!

Rodzaje smoczków uspokajających

Należy zacząć od tych, które wyróżnia się ze względu na wspomniany kształt. W tej grupie są głównie trzy typy: symetryczne (lekkie, uspokajające, z płaską gumką do góry oraz dołu), okrągłe (przypominające wisienkę abo żarówkę, świetnie zaspokajające potrzebę ciągłego ssania) i anatomiczne (inaczej ortodontyczne, idealnie dopasowane do buzi, spłaszczone od dołu).

Jeżeli mowa o materiale, to do wyboru są dwa rodzaje: smoczki lateksowe oraz silikonowe. Te pierwsze, zwane także kauczukowymi, mają charakterystyczny zapach. Poza tym nie osiada na nich kurz. Mimo to polecane będą te bardziej trwałe, silikonowe. Da się je wiele razy wyparzać bez obaw, że ulegną zniszczeniu.

Kiedy już wiemy, jakie są kształty i materiały, to teraz należy przyjrzeć się rozmiarom. W tym przypadku smoczki uspokajające oznaczone będą odpowiednimi symbolami (0-3, czyli od momentu narodzin do 3 miesiąca; a dalej 3-6, 6-18). To sprawia, że rodzice nie pomylą się, kupując produkt skierowany do danego wieku dziecka.

Na ostatni podział ma wpływ sam typ tarczy, czyli niezwykle ważnego elementu każdego smoczka. Nie może on powodować przecież gromadzenia się śliny bezpośrednio wokół delikatnych usteczek. Jeżeli tak się stanie, to pojawi się nieprzyjemna wysypka na skórze lub – co gorsze – widoczne odparzenia.

Na szczęście dostępne na rynku smoczki (także w wymienionym już sklepie online) mają tarcze odpowiednio dostosowane do nosa, ze specjalnymi otworami wentylacyjnymi (potrzebne po to, aby powietrze mogło bez problemu przepływać w czasie ssania). Inne, czyli te z tarczą kółkową albo nocną (z fluorescencyjnymi wzorami) umożliwiają z kolei niemowlęciu swobodne wyjmowania smoczka z buzi.

Podsumowanie

Wiadomo już, jakie są rodzaje smoczków. Bez żadnego kłopotu można więc zdecydować się na odpowiedni produkt. Na koniec trzeba jednak zwrócić uwagę na jeszcze inne sprawy.
Uwaga! Obojętnie który z powyższych smoczków wybierzemy, pamiętajmy o kilku kwestiach. Po pierwsze powinien być on poddawany regularnej kontroli. A po drugie musi mieć atest oraz absolutnie nie może zawierać w sobie BPA, czyli szkodliwego dla zdrowia – jak wykazały badania – związku chemicznego z grupy fenoli.

Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem internetowym butikkoala.pl – oferujący szeroki wybór smoczków dla dzieci.

Poprzedni Post
Następny Post